100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
9065019103
4711291109582
The Langma Advanced SL 0 XS - (700C WHEEL) Tahitian Pearl is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
| Sizes | XS, S, M |
| Colours | Gloss Tahitian Pearl/Chrome |
| Frame | Advanced SL-Grade Composite, 12x142mm thru-axle, integrated seatpost, disc |
| Fork | Advanced SL-Grade Composite, full-composite OverDrive Aero steerer, 12x100mm thru-axle, disc |
| Handlebar | Liv Contact SLR 31.8mm, 8-degree flare drop XS: 34/36cm, S: 36/38cm, M: 38/40cm |
| Grips | Liv Stratus Elite 2.0 |
| Stem | Giant Contact SLR AeroLight XS: 80mm, S: 90mm, M: 100mm |
| Seatpost | Liv Integrated Seatpost, -5/+15mm offset |
| Saddle | CADEX AMP |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | New SRAM Red AXS 2x12 |
| Front Derailleur | New SRAM Red AXS |
| Rear Derailleur | New SRAM Red AXS |
| Brakes | New SRAM Red eTap hydraulic, SRAM PaceLine X rotors [F] 160mm, [R] 140mm |
| Brake Levers | New SRAM Red AXS |
| Cassette | New SRAM Red, 12-speed, 10x33 |
| Chain | New SRAM Red |
| Crankset | New SRAM Red AXS, 35/48 with power meter XS:165mm, S:170mm, M:170mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB press fit |
| Rims | CADEX Max 40 WheelSystem, hookless, 22.4mm inner width |
| Hubs | [F] CADEX R3 Hub, CenterLock, 12mm thru-axle [R] CADEX R3-C48 Aero Hub, 48t ratchet driver, CenterLock, 12mm thru-axle |
| Spokes | CADEX Aero Carbon Spoke |
| Tyres | CADEX Race GC, tubeless, 700x28c (28mm when inflated), folding |
| Extras | Out front computer mount, factory tubeless set up |
| Max Tyre Clearance | 33mm |
| Colours | Tahitian Pearl |
| Sizes | M - (700C WHEEL), S - (700C WHEEL), XS - (700C WHEEL) |
| Brand | Liv |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4711291109582, 4711291109599, 4711291109605 |
| SKUs / Part Numbers | 9065019103, 9065019104, 9065019105 |