100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
9031008105
4711291005150
The Defy Advanced SL 0 M - (700C WHEEL) Blue Dragonfly is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Discover a new dimension of road biking with the 'Defy Advanced SL 0' from 'Giant'. Designed to offer top performance while keeping you comfortable throughout your endurance rides, this bike will be your ideal companion through winding lanes and gruelling climbs.
Along with its superlative design, the Defy Advanced SL 0 incorporates various technologies from 'Giant', which includes:
Take a step towards a revolutionized road biking experience with the 'Defy Advanced SL 0' from 'Giant'.
| Sizes | S, M, M/L, L |
| Colours | Blue Dragonfly/Black/Chrome |
| Frame | Advanced SL-grade composite, disc |
| Fork | Advanced SL-grade composite, full-composite OverDrive Aero steerer, disc |
| Shock | N/A |
| Handlebar | Giant Contact SLR D-Fuse S:40cm, M:42cm, M/L:42cm, L:44cm |
| Grips | Stratus Lite 3.0 |
| Stem | Giant Contact SLR AeroLight S:90mm, M:100mm, M/L:100mm, L:110mm |
| Seatpost | Giant SLR D-Fuse, composite, -5/+15mm offset |
| Saddle | Giant Fleet SLR |
| Pedals | PEDALS NOT SUPPLIED |
| Shifters | SRAM RED eTap AXS |
| Front Derailleur | SRAM RED eTap AXS |
| Rear Derailleur | SRAM RED eTap AXS |
| Brakes | SRAM RED eTap AXS hydraulic, SRAM CenterLine XR rotors [F]160mm, [R]160mm |
| Brake Levers | SRAM RED eTap AXS hydraulic |
| Cassette | SRAM Force, 12-speed, 10x36 |
| Chain | SRAM RED D1 |
| Crankset | SRAM RED D1 DUB, 33/46 with Quarq DZero power meter S:170mm, M:172.5mm, M/L:172.5mm, L:175mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB, press fit |
| Rims | CADEX 36 Disc WheelSystem, [F]36mm, [R]36mm |
| Hubs | [F] CADEX R1 Hub, CenterLock, 12mm thru-axle [R] CADEX R1-C30 Low Friction Hub, 40t ratchet driver, CenterLock, 12mm thru-axle |
| Spokes | CADEX Aero Carbon Spoke |
| Tyres | CADEX Classic, tubeless, 700x32c (33.5mm), folding |
| Extras | computer mount, fender mount, water bottle cages, factory tubeless set up, 40mm max tyre size |
| Fender/Chainguard | Compatible with RGX 38 fender (sold separately) |
| Max Tyre Clearance | 40mm |
| Colours | Blue Dragonfly |
| Sizes | L - (700C WHEEL), M - (700C WHEEL), ML - (700C WHEEL), S - (700C WHEEL) |
| Brand | Giant |
| Barcodes | 4711291005143, 4711291005150, 4711291005167, 4711291005174 |
| SKUs / Part Numbers | 9031008104, 9031008105, 9031008106, 9031008107 |