100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
82640060
4054571466907
The Agree C:62 Slx 60 liquidred/prism is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Agree C:62 Race blends low weight and superb rider comfort with a wind-cheating aero design borrowed from our race-winning time trial bikes, to build the ultimate all-rounder. It rolls on light, fast-accelerating Newmen Streem Allround 49/54 wheels matched to Shimano's Ultegra hydraulic disc brakes and 30mm Continental Grand Prix 5000 tyres for the ultimate in control. And we finished off our mile-devouring racer with the peerless accuracy and ease of use of Shimano's Ultegra Di2 2x12 gears with a built-in power meter, so you can keep a close eye on your performance. Simply put, it's ready to race. Are you?
Frame description
There's a reason fast road bikes also look fast: all that aero attention to detail actually IS fast. With its integrated handlebar and Advanced Internal Cable Routing, the Agree C:62 is off to a head start in that department. Add carefully profiled tube shapes - honed by our experience building championship-winning time trial and road race bikes - and you're literally onto a winner. Careful carbon lay-up and slender stays ensure you're comfortable even on longer rides, plus 32mm of frame clearance gives plenty of space for wider and faster tyres. Oh, and we included a frame-mounted storage box, too - so you can take food, tools or an extra layer with you.
| Frame | Size 62, UNI, , |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | CSL Evo Aero C:62® Technology, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Flat Mount, 12x100mm |
| Gears | DERAILLEUR, , 24 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Streem A.49/A.54 Carbon, 21/24 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
| Front Brake | SH, Ultegra BR-R8170, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160), |
| Rear Brake | SH, Ultegra BR-R8170, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160), |
| Front Derailleur | SHIMANO, Ultegra Di2 FD-R8150-F |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | SHIMANO, Ultegra FC-R8100, Hollowtech II, 50x34T, 4iiii Precision 3+ Powermeter one side |
| Chain | SHIMANO, CN-M8100 |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | CUBE, ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Stem | CUBE, ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Nuance Pro |
| Colours | liquidred/prism, pigeonblue/art |
| Sizes | 47, 50, 53, 56, 58, 60, 62 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571466860, 4054571466877, 4054571466884, 4054571466891, 4054571466907, 4054571466914, 4054571466921, 4054571466938, 4054571466945, 4054571466952, 4054571466969, 4054571466976, 4054571480668, 4054571480675 |
| SKUs / Part Numbers | 82640047, 82640050, 82640053, 82640056, 82640058, 82640060, 82640062, 82641047, 82641050, 82641053, 82641056, 82641058, 82641060, 82641062 |