100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
12650050
4054571502230
The Agree C:62 Slt 50 BLACK/BLACK is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Agree C:62 SLT's sophisticated frame design combined with the very best components will help you unleash your potential. From the fully integrated carbon cockpit to the C:62 carbon fork, it represents the ultimate in road race technology - as light and comfortable as it is slippery through the air. Shimano's Dura-Ace Di2 2x12 gears deliver your power - via a power meter-equipped Dura-Ace crankset - to the Continental 30mm Grand Prix 5000-shod Newmen Streem Allround 49/54 wheels. Matching Dura-Ace hydraulic disc brakes ensure you've equal power on tap to tame the descents. And the included frame box ensures you've everything you need to stay powered up and comfortable, hour after hour. So you can ride faster than ever.
Frame description
There's a reason fast road bikes also look fast: all that aero attention to detail actually IS fast. With its integrated handlebar and Advanced Internal Cable Routing, the Agree C:62 is off to a head start in that department. Add carefully profiled tube shapes - honed by our experience building championship-winning time trial and road race bikes - and you're literally onto a winner. Careful carbon lay-up and slender stays ensure you're comfortable even on longer rides, plus 32mm of frame clearance gives plenty of space for wider and faster tyres. Oh, and we included a frame-mounted storage box, too - so you can take food, tools or an extra layer with you.
| Frame | Size 62, UNI, , |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | CSL Evo Aero C:62® Technology, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Flat Mount, 12x100mm |
| Gears | DERAILLEUR, , 24 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Streem A.49/A.54 Carbon, 21/24 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
| Front Brake | SH, Dura Ace BR-R9270, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160), |
| Rear Brake | SH, Dura Ace BR-R9270, Hydr. Disc Brake, Flat Mount (160), |
| Front Derailleur | SHIMANO, Dura Ace Di2 FD-R9250-F, Braze-On |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | SHIMANO, Dura Ace FC-R9200, Hollowtech II, 50x34T, 4iiii Precision 3+ Powermeter one side |
| Chain | SHIMANO, CN-M8100 |
| Headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2" w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | CUBE, ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Stem | CUBE, ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Nuance SLT Carbon |
| Colours | BLACK/BLACK, nebula/white |
| Sizes | 50, 53, 56, 58, 60, 62 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571466983, 4054571466990, 4054571467003, 4054571467010, 4054571467027, 4054571467034, 4054571502230, 4054571502247, 4054571502254, 4054571502261, 4054571502278, 4054571502285 |
| SKUs / Part Numbers | 12650050, 12650053, 12650056, 12650058, 12650060, 12650062, 82650050, 82650053, 82650056, 82650058, 82650060, 82650062 |