100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
837200M
4054571470263
The Stereo One55 C:62 Slx 29 M BLACKLINE is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Tough trails demand a bike you can rely on. That's why, for the Stereo ONE55 C:62 SLX 29, we began with Fox's superb 36 Performance fork and Float X2 Performance shock, which perfectly complement the carbon frame's progressive kinematics. A tough but light Praxis Girder HD Carbon crank delivers your power to the trail via Shimano's reliable, wide-ranging XT 1x12 gears and a Newmen Beskar 30 wheelset. And grippy Maxxis tyres with strong Shimano XT hydraulic disc brakes hook you up and keep you in control. Throw in a remote dropper post and our work here is done. Yours has only just begun..
Frame description
Elegant form or rugged function? With the Stereo ONE55 C:62 29 you don't have to choose. The clean lines of the Advanced Twin Mold C:62 frame are the first thing you'll notice, but as always the devil is in the detail. Built-in angle adjustment gives a choice of head tube angles, so you can tweak the performance to your liking. The threaded bottom bracket shell is tough and practical, complete with ISCG 05 chain guide mount. And there's built-in down tube storage with an ACID frame bag included. With 155mm of travel at the rear and a 160mm fork up front, there's simply no better way to take on tough mountain trails and come out on top.
| Frame | Size XL, MEN, Carbon, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | 36 Float Performance GRIP, Tapered, 15x110mm, 160mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | NEWMEN, Beskar 30 light/base, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, XT SL-M8100-IR, Direct Attach, |
| Front Brake | SH, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (203/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PRAXIS, PRAXIS Girder HD Carbon, 30T |
| Chain | SHIMANO, CN-M6100 |
| Headset | ACROS, AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing) Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | NEWMEN, Evolution SL 318.40, 800mm |
| Stem | CUBE, Stereo Stem w/ Cable Routing |
| Bartape / Grips | SDG |
| Seatpost | SDG |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | SDG, Bel Air V3 Lux Alloy |
| Colours | BLACKLINE |
| Sizes | L, M, S, XL |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2026 |
| Barcodes | 4054571470256, 4054571470263, 4054571470270, 4054571470287 |
| SKUs / Part Numbers | 837200L, 837200M, 837200S, 837200XL |