100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
845110XS
4054571481597
The Reaction C:62 One XS dazzle/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
When the heart of a truly outstanding bike is the frame, you're off to a great start with the Reaction C:62 ONE's carefully crafted C:62 chassis. But we didn't stop there, obviously. We added Shimano's legendary 1x12 gears, to put the perfect ratio for any situation right under your thumb. Powerful Shimano hydraulic disc brakes work with grippy Schwalbe Racing Ralph 2.25in tyres to control your speed, so you can go faster for longer. And a RockShox Recon Silver air fork up front is easily adjustable and keeps the front wheel comfortably planted and pointed in the right direction. It's everything you need.
Frame description
There's a good reason for the Reaction C:62's beautifully organic lines and slender stays: it makes for an exceptionally fast, light frame. Our premium C:62 carbon and Advanced Twin Mold manufacturing is just the start. There's an integrated seat clamp, for secure fastening and the neatest possible appearance. Semi-integrated cable routing complements the frame's clean aesthetic and UDH means it's future-proof, while Agile Ride Geometry does exactly what you'd expect, delivering safe but responsive handling. And, with Size Split, there's a range from XS to XXL to suit practically any rider.
| Frame | Size XXL, UNI, , |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | Recon Silver RL AIR, 100mm, OneLoc |
| Gears | DERAILLEUR, , 12 Gears |
| Pedals | , |
| Wheels | ACID, SLX 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, XT SL-M8100, |
| Front Brake | SH, BR-MT410, Hydr. Disc Brake (180/160), |
| Rear Brake | SH, BR-MT410, Hydr. Disc Brake (180/160), |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | ACID, MTB Pro, 32T |
| Chain | KMC, X12 |
| Headset | ACROS, AZF-675, ICR (Integrated Cable Routing), Top Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| Handlebar | CUBE, Flat Race Bar Pro, 720mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem SLX, FPI-Link, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Venec Lite |
| Colours | cotton/white, dazzle/black |
| Sizes | L, M, S, XL, XS, XXL |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571473134, 4054571473141, 4054571473158, 4054571473165, 4054571473172, 4054571473189, 4054571473196, 4054571473202, 4054571473219, 4054571473226, 4054571481580, 4054571481597 |
| SKUs / Part Numbers | 845100L, 845100M, 845100S, 845100XL, 845100XS, 845100XXL, 845110L, 845110M, 845110S, 845110XL, 845110XS, 845110XXL |