100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
856101T47
4054571475022
The Nulane One TRAPEZE T47 mineralgrey/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Take the race-inspired DNA of our road bikes, add some flat bar practicality plus a dose of ruggedness, and what do you have? The Nulane ONE, that's what. Powerful hydraulic disc brakes offer progressive, reassuring stopping power in any weather conditions. Shimano's reliable and smooth-shifting Cues 1x9 gears help make light work of any journey. And the comfortable, lightweight full carbon fork helps smooth your way, even on rougher roads. Commuter, trainer or explorer: where will your Nulane ONE take you today?
Frame description
Versatile can be fast, and fast can be versatile, too. That's why, with the Nulane frame, we added mounting points for easy mudguard and carrier upgrades. There are even lowrider rack points on the full carbon fork, so it's practical as well as comfortable. Superlite double-butted aluminium frame tubes keep the weight down. We added flat mount disc attachment points for sleek looks and the best stopping performance. And finished off with thru axles front and rear to ensure safe and predictable handling, laden or unladen.
| Frame | Size 56, UNI, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Nuroad Flat Mount Disc, Full Carbon, 1 1/8" - 1 1/4" Tapered, Fender & Lowrider Mounts, QR |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 8 Gears |
| Pedals | ACID, |
| Shifters | SHIMANO, SL-M315, Rapidfire-Plus, |
| Front Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr. Disc Brake, PM/FM (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr. Disc Brake, PM/FM (180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | SHIMANO, Essa FC-U2000-1, 40T |
| Chain | KMC, Z51 |
| Headset | VP, Z-t, Top Zero-Stack 1 1/8" (OD 44mm), Bottom Integrated 1 1/4" |
| Handlebar | CUBE, Flat Race Bar, 660mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem SLX, FPI-Link, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Nuance Lite |
| Colours | mineralgrey/black |
| Sizes | T47, T50, T53 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571475022, 4054571475039, 4054571475046 |
| SKUs / Part Numbers | 856101T47, 856101T50, 856101T53 |