100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
81250062
4054571462992
The Kathmandu Hybrid Exc - 800Wh 62 black/prism is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Kathmandu Hybrid EXC 800 is designed to take you any Where. We started with a frame featuring our renowned Efficient Comfort Geometry, developed around a suspension fork with 100 millimeters of comfortable travel. Inside the frame, you'll find the new, lighter Bosch CX motor with 85 newton meters of torque and a PowerTube battery with a generous 800 Wh capacity. There's also a beautiful and sturdy integrated IC 3.0 luggage rack.
For its wide range and reliable performance, we chose Shimano's famous 12-speed XT transmission. The hydraulic disc brakes also carry the XT label, ensuring you can always and safely slow down, no matter the conditions. The bike is further equipped with a high-quality suspension fork from Fox - the 34 AWL Sport. And that's not all; it also features an adjustable stem, a suspension seat post, and a complete set of accessories to finish it off.
A significant performance boost for compatible CUBE bikes fitted with selected BDU38 Performance Line motors will be available from 4 May 2026. The upgrade is available simply by using the Bosch eBike Flow App. No other action is needed.
After downloading Performance Update 2.0 via the eBike Flow app, you can now choose to increase these peak values up to 120Nm torque , 600% support and 750 watts, with peak power also available for longer periods depending on riding conditions.
Maximum rider support of up to 600% is limited to speeds between 0 and 15km/h (this doesn't affect the speed limit of 25km/h for pedal assistance, which remains the same). Some trekking and city bikes equipped with hub gears may have lower performance increases to remain within manufacturer recommendations.
More boost. More precise control. Performance, redefined.
| Frame | Size 62, MEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | 34 Float Sport AWL , Tapered, 15x110mm, E-Bike Optimized, 100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 12 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | CUBE, EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Deore SL-M6100-IR, Direct Attach, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, XT BR-M8120, Hydr. Disc Brake (180/180), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| Crankset | ACID, MTB Hybrid Pro |
| Chain | KMC, e12 |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing) Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Handlebar | CUBE, Comfort Trail Bar, 700mm |
| Stem | CUBE, Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Saddle | ACID, Sequence Pro Plus |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | ACID |
| Rear Light | ACID |
| Battery Capacity | 800 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 800 |
| Colours | black/prism, lizard/juniper |
| Sizes | 50, 54, 58, 62 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571462961, 4054571462978, 4054571462985, 4054571462992, 4054571463067, 4054571463074, 4054571463081, 4054571463098 |
| SKUs / Part Numbers | 81250050, 81250054, 81250058, 81250062, 81251050, 81251054, 81251058, 81251062 |