100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
812402EE50
4054571462831
The Kathmandu Hybrid Ex - 800Wh EASY ENTRY EE50 haze/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
The Kathmandu Hybrid EX 800 from CUBE has got your back, wherever you take it. Its powerful Magura MT C ABS hydraulic disc brakes feature an ABS system to prevent the front wheel from losing grip, helping to keep you safe in all weathers and even under heavy braking. The Bosch CX drive has up to 85 Nm of torque in pedal assistance to dish out, backed up by the 800 Wh PowerTube battery and delivered to the rear wheel via Shimano's easy-to-use Cues 11-speed gears. There's a suspension seatpost, adjustable stem and a Suntour Mobie 34 fork to keep you comfortable. The Integrated Carrier 3.0 is adaptable and sturdy enough to take care of pretty much any load-carrying, whether it's for commuting or touring. And there's a full complement of accessories, so you can just concentrate on the ride.
Frame description
The Kathmandu Hybrid's Easy Entry frame is designed to do exactly what it says, making adventurous cycling as accessible and straightforward as possible. The neatly housed Bosch CX drive and 800 Wh PowerTube battery are just the start. Efficient Comfort Geometry is designed around a 100mm travel suspension fork, for better control even when the going gets rough. Integrated cables complement the frame's clean lines and help reduce the need for maintenance, while a UDH dropout is tough, versatile and future-proof. And, of course, there's an integrated chainguard mount and our tough, sturdy and exceptionally neat Integrated Carrier 3.0, so you can carry everything you need for your adventures.A significant performance boost for compatible CUBE bikes fitted with selected BDU38 Performance Line motors will be available from 4 May 2026. The upgrade is available simply by using the Bosch eBike Flow App. No other action is needed.
After downloading Performance Update 2.0 via the eBike Flow app, you can now choose to increase these peak values up to 120Nm torque , 600% support and 750 watts, with peak power also available for longer periods depending on riding conditions.
Maximum rider support of up to 600% is limited to speeds between 0 and 15km/h (this doesn't affect the speed limit of 25km/h for pedal assistance, which remains the same). Some trekking and city bikes equipped with hub gears may have lower performance increases to remain within manufacturer recommendations.
More boost. More precise control. Performance, redefined.
| Frame | Size EE50, EASY ENTRY, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 28 |
| Wheel Size | Rear 28 |
| Fork | Mobie 35 EQ Air, ABS, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | ACID, |
| Wheels | CUBE, EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| Shifters | SHIMANO, Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, MT C ABS, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, MT C ABS, Hydr. Disc Brake (203/203), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | SHIMANO, Cues RD-U6000-GS, 11-Speed |
| Crankset | ACID, MTB Hybrid Pro |
| Chain | KMC, eGlide |
| Headset | ACROS, AZF-1035, ICR (Integrated Cable Routing) Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), Bottom Zero-Stack 1 1/2" (ZS 56mm), HIC |
| Handlebar | CUBE, Comfort Trail Bar, 700mm |
| Stem | CUBE, Comfort Stem Pro, 31.8mm, Adjustable |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Saddle | ACID, Sequence Pro Plus |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | ACID |
| Rear Light | ACID |
| Battery Capacity | 800 |
| Battery Brand | BOSCH |
| Battery Model | PowerTube 800 |
| Colours | electricblue/chrome, haze/black |
| Sizes | EE46, EE50, EE54, EE58, EE62 |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571462824, 4054571462831, 4054571462848, 4054571462855, 4054571462923, 4054571462930, 4054571462947, 4054571462954, 4054571480361, 4054571480392 |
| SKUs / Part Numbers | 812402EE46, 812402EE50, 812402EE54, 812402EE58, 812402EE62, 812412EE46, 812412EE50, 812412EE54, 812412EE58, 812412EE62 |