100% IRISH OWNED BUSINESS - KEEPING THE PEDALS TURNING FOR OVER 45 YEARS! ![]()
841260XS
4054571472144
The AIM Slx Allroad XS orbitred/black is available at the following locations.
The item will be transferred to the location you choose during checkout.
If the item is not currently available to view at your desired location, please call your nearest store to arrange for it to be transferred.
Mountain bikes remove barriers. It's in that spirit that we made our Aim SLX Allroad as adaptable as we possibly could. Mudguards, a lighting system, kickstand and versatile luggage carrier give you the tools you need to take on the weekday commute or a dash across town. Meanwhile the 100mm suspension fork, Shimano Cues 1x11 gears, hydraulic disc brakes and grippy 2.25in tyres are all you need to keep on riding when the tarmac ends. And our Size Split system means there's a perfectly proportioned Aim SLX Allroad for every rider. You really can have your cake and eat it..
Frame description
With the Aim Allroad frame we're redefining versatility. The included full-length mudguards, luggage carrier and lighting system mean it has everything you need right out of the box. There's a threaded bottom bracket and internal cable routing for long-lasting service and simple maintenance, the tapered head tube helps improve handling, and the flat disc mount integrates seamlessly with the included kickstand. Carefully thought out geometry includes a lower top tube for more confident handling, and there's plenty of room to run wide, grippy and comfortable 2.25in tyres. Our Size Split system has an expanded range, too, so however tall you are there'll be an Aim Allroad that fits perfectly.
| Frame | Size XXL, MEN, Aluminium, |
| Wheel Size | Front 29 |
| Wheel Size | Rear 29 |
| Fork | XCM Disc, 100mm, Remote Lockout |
| Gears | DERAILLEUR, Shimano, 11 Gears |
| Tyres | SCHWALBE, |
| Pedals | CUBE, |
| Shifters | SHIMANO, Cues SL-U6000, Rapidfire Plus, |
| Kickstand | ACID, Acid |
| Front Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Brake | SH, BR-MT200/UR300, Hydr, Disc Brake, PM/FM (160/160), Disc brake with hydraulic actuation |
| Rear Derailleur | , |
| Crankset | PROWHEEL, CC10Y-NW, 32T, 170mm |
| Chain | KMC, xGlide |
| Headset | CUBE, FPH868, Semi-Integrated |
| Handlebar | CUBE, Rise Trail Bar, 680mm |
| Stem | CUBE, Performance Stem, 31.8mm |
| Bartape / Grips | ACID |
| Seatpost | CUBE |
| Seatpost Clamp | CUBE |
| Saddle | ACID, Venec Lite |
| Carrier | ACID |
| Mudguards | ACID |
| Front Light | CUBE |
| Rear Light | ACID |
| Colours | orbitred/black |
| Sizes | L, M, S, XL, XS, XXL |
| Brand | CUBE |
| Model Year | 2025 |
| Barcodes | 4054571472083, 4054571472090, 4054571472106, 4054571472113, 4054571472120, 4054571472137, 4054571472144, 4054571472151, 4054571472168, 4054571472175, 4054571472182, 4054571472199 |
| SKUs / Part Numbers | 841250L, 841250M, 841250S, 841250XL, 841250XS, 841250XXL, 841260L, 841260M, 841260S, 841260XL, 841260XS, 841260XXL |